plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194080.jpg

Plakat Tygodnia Bibliotek 2024 wybrany

W dniu 13 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie Jury konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2024 pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Spośród 86 nadesłanych prac wyłoniono najlepszy projekt, którego autorem jest Łukasz Chmielewski.

W uzasadnieniu wyboru przewodniczący Jury Andrzej Tomaszewski podkreślił, że:

Będąca dominantą graficzną szklana książka nie zasłania świata. Przeciwnie, otwiera szeroką przestrzeń przed oczami czytelnika. Pionowy biały napis z hasłem nie zakłóca ilustracji, a jednocześnie jest dobrze widoczny. Praca ma walory metafizyczne, wręcz poetyckie. Nowoczesna w formie i o subtelnej kolorystyce. Dobrze nadaje się do witryny biblioteki. Nie epatuje barwą, jak inne współczesne plakaty, a zarazem jest pociągająca.

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194079.jpg

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
Hasło tegorocznej edycji, odbywającej się
 w dn. 8-15.05.2024, brzmi: "Biblioteka – miejsce na czasie".

Święto Bibliotekarza zostało ustanowione w 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizacja działa blisko 100 lat i zrzesza osoby związane z bibliotekarstwem. Misją stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój i promocja bibliotek, a także tworzenie pozytywnego obrazu bibliotekarza. 

Biblioteki były znane od wieków, w nich gromadzono i wytwarzano książki. Dopiero jednak gdy druk stał się czymś powszechnym zaczęto je upubliczniać. Po dziś dzień można tam znaleźć wiele ciekawych dzieł opisujących historię, tradycję i kulturę państw na całym świecie.

Promując czytelnictwo, zachęcamy do czytania literatury pięknej, popularnonaukowej, książek fabularnych, poszerzających słownictwo, wyobraźnię i wiedzę.

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194078.jpg

Umberto Eco, prawdziwy erudyta, mistrz słowa, w książce „O bibliotece” uwrażliwia nas, że miłość do książek to wartość bezcenna – niesamowicie potężna. Autor „Imienia róży” zabiera nas na fascynującą wyprawę między regały pełne książek. Opowiada o tym, jak kształtowała się idea biblioteki. I jak zawsze w przypadku Eco nie brakuje humoru, inteligentnych dygresji, ciekawych aluzji. Eco, który przed laty zastanawiał się nad „Historią piękna” i „Historią brzydoty”, zbudował w swojej książce symboliczny obraz biblioteki, skarbnicy wiedzy. W praktyce funkcjonują biblioteki publiczne, biblioteki prywatne, biblioteki kościelne, szkół wyższych, narodowe, wojewódzkie czy lokalne i małomiasteczkowe. W każdej z nich możemy znaleźć prawdziwe skarby.

BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194077.jpg

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194076.jpg

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194075.jpg

plakat-tygodnia-bibliotek-2024-wybrany-194074.jpg